Vyhnání z Morgenlandu

11.12.2019

Obyvatele Morgenlandu čekal po válce stejný osud, jako většinu sudetských Němců. Po měsících příkoří si sbalili nejnutnější věci, vyjma cenností, které museli odevzdat, a přesunuli se do sběrného tábora a pak vlakem do Německa. Morgenlandští opouštěli svoji rodnou zem mezi posledními - protože byli zemědělci, museli před odsunem ještě sklidit a odevzdat úrodu.

Adolf Haubelt ukazuje vyhošťovací dokument
Adolf Haubelt ukazuje vyhošťovací dokument

Vzpomínku na vyhnání z Morgenlandu mi popsal i Adolf Haubelt, kterému bylo v té době osm let: "Jedna rodina byla odsunuta v květnu 1946. Moji rodiče a zbývající obyvatelé Morgenlandu museli opustit svůj domov 13. září 1946. Až po sklizni.V den vyhoštění přijela do Morgenlandu nákladní auta. Domy museli obyvatelé zamknout a klíče odevzdat členovi národního výboru.

Zavazadla (50 kg na osobu) byla naložena na nákladní automobily. Pak se lidé mohli posadit. Následovala jízda do sběrného tábora ve Freudenthalu (Bruntálu). Ve skladu nám  zkontrolovali zavazadla (hmotnost a obsah). Lidé se ubytovali v hale bývalé továrny Machold. Pořád si pamatuju škůdce v matracích, zejména štěnice. Latríny byly ve dvoře.

Bylo tam jen velmi málo jídla. Každé ráno museli dospělí vězni z německého tábora do města na nucené práce. Pobyt v táboře Freudenthal trval 14 dní. Pak nás naložili i se zavazadly do dobytčáku. V každém vagonu bylo 32 lidí. Toaleta, to byl kbelík na vodu. Vozy byly zapečetěny. Jeli jsme na západ. Přes Olomouc, Prahu, Plzeň až do Furth im Walde v Bavorsku. Cesta trvala 3 dny. Během ní jsme neměli žádné jídlo."

Když jsem se později Adolfa Haubelta při osobním rozhovoru v Ingolstadtu ptal, co si vzal on sám osobního, když byl ještě dítě, chvíli přemýšlel a pak si vzpomněl: "Míč, vzal jsem si svůj míč!"

vyhošťovací dokument Adolfa Haubelta
vyhošťovací dokument Adolfa Haubelta

Překlad dokumentu:

Místní správní komise Malá Morávka                                       Adolf Haubelt, dům č. 141

Okresní spravní komise v Bruntále oznamuje, že vy se svou rodinou, tedy: manželka Anna, dcery Anna, Edeltraud a Auguste, stejně jako syn Adolf, jste určeni k přesídlení do Německa.

Shromáždíte se 6. září 1946 v 7 hodin ráno s výše uvedenými členy rodiny před hostincem Fritsch.

S sebou si můžete vzít oblečení, spodní prádlo, boty, potraviny na dobu 7 dnů, zboží o celkové hmotnosti pro každou osobu 50 kg. Stejně tak si s sebou vezměte jídelní lístky, průkazy totožnosti, rodné listy, atd. Každá osoba musí mít minimálně dvě sady prádla, dvoje šaty, dva páry bot, jednu jídelní misku se lžící a také ručník s mýdlem.

Každý je povinnen před odchodem uhasit oheň v kamnech. Každý dům musí být zamčen a zámek přelepen proužkem papíru. Na klíčích bude jméno a číslo domu majitele. Klíč musíte odevzdat četníkovi nebo členu Mistni spravni komise.

Každému bude  přidělen šedý průkaz "Lístek pro domácnost" a registrační číslo policie.

Jako zavazadla je zakázáno používat dřevěné bedny. Za realizaci tohoto opatření je zodpovědná každá hlava rodiny.

Předseda MSK Tomášek


© 2019 Morgenland
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky